Jak vybrat bonboniéru?

 
Bonboniéra je geniální dárek. Stačí dodržet pár pravidel a zabodujete. Vybírejte bonboniéru hlavně podle chuti obdarovaného. Má rád hořkou nebo mléčnou čokoládu?  A k jaké příležitosti to má být dárek? K narozeninám nebo k promoci? Tomu pak uzpůsobte velikost a vzhled balení bonboniéry.
 
 

Jaké druhy jsou na výběr?

 

Podle druhu čokolády

- Hořká – u bonboniér z hořké čokolády je stěžejní obsah kakaa, samozřejmě čím vyšší, tím lépe. Podle norem musí hořká čokoláda obsahovat nejméně 35 % kakaové sušiny. Opravdu kvalitní čokoláda by měla obsahovat kakaové máslo a naprosté minimum dalších rostlinných tuků.
 
- Mléčná – chuť mléčné čokolády se zjemňuje tím, že se do ní přidává mléko, buď kondenzované, nebo sušené. Hlavní část složení mléčné čokolády tvoří cukr. Kakaové sušiny by mělo být nejméně 25 %.
 
- Bílá – základem bílé čokolády je kakaové máslo bez pražených kakaových bobů. Kakaové máslo je velmi drahá surovina, takže jej někdy výrobci nahrazují levnějšími rostlinnými a ztuženými tuky. Takové čokolády jsou levnější, ale méně kvalitní.
 

Podle druhu náplně

- Kakaová – krémová kakaová náplň by měla obsahovat co nejvíce kakaové sušiny a kvalitního tuku. Bonbóny s kakaovou náplní mohou být někdy ještě celé obalené v jemném kakaovém prášku, například čokoládové lanýže.
 
- Čokoládová – bonbóny mohou být plněné náplní z hořké, mléčné nebo bílé čokolády. Na trhu jsou k dostání k čokoládové náplně s příchutí, například náplň z mléčné čokolády s příchutí mandlí, vanilky nebo kokosu či náplň z bílé čokolády s příchutí jahod.
 
- Lískooříšková – tato náplň může být vyrobena z pražených či nepražených lískových oříšků. Některé čokoládové bonbóny v bonboniérách obsahují celý lískový oříšek zalitý jemnou čokoládou náplní. Vybrat můžete i bonboniéry s náplní ze směsi oříšků, nebo třeba s náplní výhradně arašídovou, mandlovou či pistáciovou.
 
- Tiramisu – čokoládové bonbóny se světlou  tiramisu náplní mohou mít tóny vanilky, smetany či jogurtu a kávy.
 
- Marcipánová – tato náplň je voňavá a má plnou chuť. Vyrábí se totiž z rozemletých pražených mandlí smíchaných s cukrem. Některé druhy marcipánových náplní mohou být vyrobeny z jiných oříšků než z mandlí, platí to například o Mozartových koulích, kde je pistáciový marcipán.
 
- Mix – výbornou volbou v případě dárku jsou bonboniéry, které jsou složeny z více druhů čokoládových bonbónů s různými náplněmi.
 
 
 

Jak by měla bonboniéra vypadat?

 
Pokud bonboniéru kupujete obdarovanému k nějaké mimořádné příležitosti jako je třeba promoce, svatba či kulatiny, vyberte opravdu velké balení a rozhodně nešetřete. K dostání jsou luxusní bonboniéry s příchutí vybraných likérů, whisky a koňaku, pravé belgické pralinky či tradiční Mozartovy koule.
 
Obrovskou výhodou bonboniér jsou jejich elegantní dárková balení, takže se nemusíte trápit s žádným dalším zkrášlováním. Velmi oblíbeným typem bonboniér jsou srdce, která se hodí jako dárek na Valentýna, výročí nebo Svátek matek. Některé bonboniéry jsou v krásných plechových dózách s ozdobnými motivy či v luxusních dřevěných krabičkách.
 
Vždy čtěte složení a myslete na to, zda člověk, kterého chcete čokoládovou dobrotou obdarovat, nemá nějakou potravinovou alergii (např. na ořechy) či intoleranci (na mléko). Určitě se dají sehnat bonboniéry, které tyto alergeny neobsahují. Pamatujte také na to, že některé bonboniéry mohou obsahovat alkohol, a proto jsou pro děti zcela nevhodné.
 
 
Nákupního rádce dodal: Rigalli.cz